Awaryjne lądowanie samolotu
Opinie: 0
Awaryjne lądowanie samolotu – już na sam dźwięk tych słów wielu pasażerów ma przysłowiowe „ciarki na plecach”. Co prawda takie lądowania zdarzają się stosunkowo rzadko, ale ze względu na okoliczności mogą być niebezpiecznie i powodować ogromne napięcie wśród pasażerów samolotu. Przyczyn awaryjnego lądowanie może być wiele i nie zawsze muszą się wiązać z awarią samolotu czy złą pogodą. Taką przyczyną może być np. nagła choroba pasażera. W trakcie takiego lądowania obowiązują jednak określone procedury bezpieczeństwa. Zachowanie spokoju i przestrzeganie procedur oraz wypełnianie poleceń personelu pokładowego jest bardzo ważne i pozwala zminimalizować skutki awaryjnego podejścia do lądowania (i samego lądowania). Może nawet uratować pasażerom życie.
Przyczyny awaryjnego lądowania
Istnieje wiele przyczyn mogących skończyć się decyzją o awaryjnym lądowaniu. Oto kilka z nich:
- Awaria samolotu (nagła awaria sprzętu, silnika, itp.)
- Uszkodzenie samolotu (np. w wyniku zderzenia ze stadem ptaków)
- Złe warunki atmosferyczne (w takiej sytuacji może być podjęta również decyzja o zawróceniu na lotnisko lub lądowaniu na innym lotnisku)
- Nagła choroba pasażera lub członka załogi (np. atak serca)
- Zagrożenie bezpieczeństwa pasażerów i załogi samolotu (zagrożenie ze strony pasażera, podejrzenie planowanego ataku terrorystycznego, itp.)
- Dekompresja kabiny
Co robić przy awaryjnym lądowaniu
Gdy zapadnie decyzja o awaryjnym lądowaniu, personel pokładowy natychmiast poinformuje o tym pasażerów. Następnie pasażerowie otrzymają szczegółowe instrukcje jak należy przygotować się do awaryjnego lądowania i jak się zachować w trakcie takiego lądowania. Czynności, które są standardowo zalecane przy lądowaniu awaryjnym:
- Zapięcie pasów bezpieczeństwa
- Zdjęcie butów ze stóp
- Zdjęcie okularów
- Wyjęcie z kieszeni wszelkich twardych przedmiotów mogących w trakcie uderzenia wyrządzić pasażerom szkodę
Ważne jest by w trakcie lądowania awaryjnego zachować spokój (na ile to możliwe) i słuchać komunikatów wydawanych przez personel pokładowy i kapitana samolotu. Postępowanie według zaleceń i zachowanie spokoju może mieć kluczowe znaczenie dla ograniczenia skutków awaryjnego lądowania. Niestosowanie się do wytycznych i panika często powoduje dodatkowe szkody i uszczerbek na zdrowiu.