Uszkodzony bagaż: odszkodowanie
Opinie: 0
Bagaż rejestrowany przewożony w luku bagażowym samolotu może ulec uszkodzeniu lub nawet całkowitemu zniszczeniu. Jeżeli bagaż zostanie uszkodzony z winy przewoźnika (w czasie, gdy przewoźnik jest za niego odpowiedzialny) pasażer może domagać się od przewoźnika zadośćuczynienia finansowego. Przepisy prawa określają górną granicę odszkodowania za uszkodzenie bagażu oraz zasady składania reklamacji bagażu. Linie lotnicze przygotowują szczegółowe regulaminy i wytyczne dotyczące tego, co włączyć do bagażu rejestrowanego, a co lepiej przewozić w bagażu podręcznym. Przed każdym lotem warto zapoznać się z ogólnymi przepisami oraz z regulaminem danego przewoźnika. Pozwala to na uniknięcie przykrych niespodzianek przy odprawie i bezproblemowe kontynuowanie podróży.
Bagaż uszkodzony i zniszczony
Odpowiedzialność za bagaż ponosi przewoźnik od momentu nadania bagażu aż do chwili odbioru bagażu przez pasażera na lotnisku docelowym. W trakcie transportu bagażu lub w trakcie samego lotu może on ulec uszkodzeniu lub nawet całkowitemu zniszczeniu. W takich wypadkach odpowiedzialność finansową ponosi przewoźnik. Jeżeli pasażer zauważy, że jego bagaż został uszkodzony lub zniszczony powinien:
- Wypełnić na lotnisku specjalny formularz nieprawidłowości bagażowej
- Złożyć reklamację bagażu w terminie do 7 dni od uszkodzenia / zniszczenia bagażu
- Wycenić wartość szkody
Jeżeli reklamacja bagażu zostanie rozpatrzona negatywnie lub zaoferowane odszkodowanie za uszkodzony lub zniszczony bagaż nie będzie satysfakcjonujące dla pasażera, ma on prawo wnieść pozew do sądu w sprawie odszkodowania. Takie prawo przysługuje każdemu pasażerowi w terminie do 2 lat od daty przylotu lub od dnia, w którym planowane było lądowanie samolotu.
Odpowiedzialność finansowa: wysokość odszkodowania
Przewoźnicy odpowiadają finansowo za opóźnienie przewozu, zagubienie, uszkodzenie i zniszczenie bagażu z ich winy zgodnie z przepisami międzynarodowymi:
- W przypadku opóźnienia przy przewozie bagażu przewoźnik ponosi odpowiedzialność w maksymalnej kwocie do 1 131 SDR (Special Drawing Rights – Specjalne Prawa Ciągnienia, międzynarodowa jednostka rozrachunkowa).
- W przypadku zniszczenia, utraty bądź uszkodzenia bagażu przewoźnik ponosi odpowiedzialność w maksymalnej kwocie do 1 131 SDR. W przypadku bagażu rejestrowanego przewoźnik może ponosić odpowiedzialność nawet, gdy uszkodzenie, zniszczenie nie wynikało z jego winy (z wyjątkiem przypadków wadliwego bagażu). Przy bagażu podręcznym przewoźnik odpowiada finansowo wyłącznie, gdy zniszczenie lub uszkodzenie wynika z winy przewoźnika. Wymieniona wyżej kwota nie jest ryczałtowa i stanowi jedynie górną granicę zadośćuczynienia, która może zostać wypłacona jako odszkodowanie za uszkodzony bagaż w podróży lotniczej.
Wskazania, co do bagażu rejestrowanego
Wielu przewoźników określa listy przedmiotów, których nie należy zabierać na pokład samolotu w bagażu rejestrowanym, a lepiej wziąć je w postaci bagażu podręcznego. Wiąże się to z tym, iż bagaż rejestrowany jest bardziej narażony na zniszczenia. Poza tym za bagaż rejestrowany pełną odpowiedzialność ponosi przewoźnik. Dlatego należy zapoznać się z regulaminem danego przewoźnika określającym, które cenne przedmioty wyłączone są z odpowiedzialności finansowej danego przewoźnika i jak wygląda sprawa dodatkowego zabezpieczenia cennych przedmiotów, które pasażer chce (musi) zabrać na pokład. Nieprzestrzeganie regulaminu może skutkować tym, że reklamacja bagażu zostanie oddalona, a odszkodowanie za uszkodzony bagaż nie zostanie wypłacone.