Odprawa na lotnisku: krok po kroku
Opinie: 0
Jedną z najważniejszych czynności przed odlotem jest odprawa. Może być ona prowadzona tradycyjnie, czyli w specjalnych punktach odpraw na lotnisku, ale również z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań (odprawa on-line i odprawa mobilna). Bardzo ważne jest zachowanie wyznaczonych godzin odpraw, ponieważ spóźnienie na odprawę może oznaczać brak pozwolenia na wejście na pokład samolotu. Druga ważna sprawa to odpowiednio przygotowany bagaż (podręczny i rejestrowy) oraz niezbędne dokumenty (paszport, dowód osobisty, itp.). Dlatego przed każdym lotem należy zapoznać się z wytycznymi przewoźnika oraz sprawdzić jakie dokumenty będą nam potrzebne w podróży do danego portu docelowego (czy wystarczy dowód osobisty, a może poza paszportem będzie potrzebna również wiza).
Sposoby odprawy lotniczej
Istnieje kilka sposobów odprawy:
- Odprawa w punkcie odpraw na lotnisku
- Odprawa w punktach samoobsługowych na lotnisku (specjalne kioski do samodzielnej odprawy)
- Odprawa online za pośrednictwem serwisu internetowego przewoźnika
- Odprawa telefoniczna (przez infolinię)
- Odprawa mobilna z wykorzystaniem mobilnych serwisów internetowych lub specjalnych aplikacji na urządzenia mobilne (np. telefony komórkowe)
Odprawa na lotnisku krok po kroku
Podstawą przy odprawie na lotnisku jest zjawienie się w porcie lotniczym odpowiednio wcześnie. Przewoźnicy określają przedział godzin, w których prowadzona jest odprawa na lotnisku. Najczęściej należy stawić się na lotnisku na dwie godziny przed odlotem. Dotyczy to również odprawy w urządzeniach samoobsługowych. Nie należy zostawiać odprawy na ostatnią chwilę. Brak odprawy może oznaczać braku pozwolenia wejścia na pokład, mimo iż wszystkie dokumenty są prawidłowe, a pasażer posiada ważny bilet.
Jeżeli pasażer jest już na lotnisku powinien na tablicy informacyjnej odnaleźć swój lot i udać się do wskazanego stanowiska odpraw. Tam zostaną sprawdzone jego dokumenty (w zależności od kierunku lotu: dowód osobisty, paszport, wiza). Pracownik linii zarejestruje, oznakuje i nada bagaż rejestrowany do luku bagażowego oraz sprawdzi zgodność z wymogami linii lotniczych bagażu podręcznego i przedmiotów osobistych. Warto wcześniej zapoznać się z wymogami danej linio lotniczej, co do bagażu rejestrowanego i podręcznego (wymiary, waga) oraz tego, co można i czego nie można zabrać na pokład.
Po zakończeniu czynności przy stanowisku odpraw, pasażer otrzymuje kartę pokładową i jest kierowany do kontroli paszportowej i kontroli bezpieczeństwa. Podczas kontroli bezpieczeństwa sprawdzany jest bagaż podręczny oraz przeprowadzana jest kontrola osobista.
Ostatnim krokiem odprawy na lotnisku jest hala odlotów, do której trafiamy po kontroli bezpieczeństwa. W hali odlotów możemy zaopatrzyć się w towary dostępne sklepach wolnocłowych, skorzystać z oferty restauracji i kawiarni, spędzić czas w specjalnych strefach biznesowych tzw. lounge, albo po prostu oczekiwać w poczekalni. Na 40 minut przed odlotem rozpoczyna się boarding, czyli wpuszczenie na pokład samolotu po wcześniejszym okazaniu karty pokładowej (tzw. boarding pass).
Odmowa przyjęcia na pokład
Pasażer może nie zostać wpuszczony na pokład samolotu:
- Wbrew swojej woli mimo spełnienia wszystkich wymogów formalnych – przyczyną może być brak miejsc wynikający ze zbyt dużej liczby rezerwacji (tzw. overbooking). W takim wypadku pasażer otrzymuje od przewoźnika rekompensatę i odpowiednią opiekę.
- Przy braku odprawy – gdy pasażer nie zdążył dokonać odprawy może nie zostać wpuszczony na pokład mimo posiadania ważnego biletu.
- W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa – pracownik linii może nie wpuścić na pokład pasażera zagrażającego bezpieczeństwu swojemu, innych podróżnych, załogi, itp.