Co można zabrać do samolotu?
Opinie: 0
To jak ma wyglądać bagaż (rozmiar, waga, liczba sztuk bagażu) określają szczegółowo regulaminy poszczególnych linii lotniczych. Istnieją również szczegółowe wytyczne, co do bagażu podręcznego (pasażer ma go przy sobie w trakcie lotu) i bagażu rejestrowanego (znajdującego się w przestrzeniach samolotu przeznaczonych do przewozu bagażu). Przepisy prawa i regulaminy przewoźników określają także to, co można zabrać do samolotu i przewozić w bagażu podręcznym, co w rejestrowanym i czego absolutnie nie można wnosić i przewozić na pokładzie samolotów pasażerskich. Znajomość tych praw, obostrzeń i regulacji ułatwia podróżowanie i zapobiega problemom w trakcie odprawy czy kontroli bezpieczeństwa. Pozwala cieszyć się podróżą bez zbędnych obaw o przewożone przedmioty, towary, itp.
Co można zabrać do samolotu i czego nie można wziąć na pokład samolotu
Poniżej przedstawione są przykładowe przedmioty, które można zabrać w bagażu podręcznym lub rejestrowanym oraz przedmioty, których absolutnie nie można zabierać do samolotu. Informacje zawarte w tabeli pochodzą z zaleceń Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Poszczególne linie lotnicze mogą wprowadzić w swoich regulaminach inne obostrzenia (z zachowaniem przepisów prawa). Przed każdym lotem należy zapoznać się z regulaminem danego przewoźnika, również w odniesieniu do przedmiotów dozwolonych i zabronionych.
- Leki – mogą być transportowane w bagażu rejestrowanym, w przypadku bagażu podręcznego leki płynne powinny być transportowane w pojemnikach o pojemności 100 ml lub mniejszych. Pasażer może być poproszony o okazanie dokumentów potwierdzających, że określone leki musi mieć przy sobie (w bagażu podręcznym)
- Jedzenie i napoje – płyny mogą być transportowane w bagażu podręcznym pod warunkiem przechowywania w pojemnikach o pojemności 100 ml lub mniejszych. Pożywienie stałe może być transportowane bez ograniczeń w bagażu podręcznym i rejestrowanym (restrykcjom nie podlegają kanapki, mięso, owoce, warzywa, ciasta, ciastka, herbatniki, chrupki, sery, orzechy, batoniki zbożowe, itp.)
- Artykuły medyczne – wózki inwalidzkie mogą być przewożone tylko w bagażu rejestrowanym. Inne artykuły i leki mogą być włączone do bagażu podręcznego z zachowaniem odpowiednich obostrzeń ilościowych. W pewnych okolicznościach bagaż podręczny może zawierać przenośne medyczne urządzenia elektroniczne (np. defibrylatory) czy zasobniki z tlenem lub powietrzem dla celów medycznych.
- Urządzenia elektroniczne – w bagażu podręcznym i rejestrowanym wolno przewozić kamery, aparaty, akcesoria do urządzeń, odtwarzacze MP3, telefony, itp. Cenne i delikatne urządzenia zaleca się przewozić w bagażu podręcznym.
- Narzędzia, noże i nożyczki – w większości przypadków zabrania się wnoszenia takich rzeczy w bagażu podręcznym i zaleca się przewożenie ich zabezpieczonych w bagażu rejestrowanym. Wyjątek mogą stanowić gilotyny do cygar bez wymiennych ostrzy i nożyczki o długości ostrza do 6 cm.
- Substancje wybuchowe i łatwopalne – kategoryczny zakaz przewożenia samolotem.
- Substancje chemiczne i toksyczne – kategoryczny zakaz przewożenia samolotem.
- Pistolety, broń palna i inne jej rodzaje – kategoryczny zakaz przewożenia w bagażu podręcznym. Takie przedmioty powinny być również odpowiednio przygotowane do przewozu w bagażu rejestrowanym.
- Broń spiczasta i z ostrzem oraz inne przedmioty penetrujące – odpowiednio zabezpieczone przedmioty mogą być przewożone w bagażu rejestrowanym. W podręcznym można wyjątkowo przewozić (może zależeć od osoby sprawdzającej) agrafki na broszkach, agrafki do mocowania medali, statyw do aparatu, widelce, łyżki, zestawy do szycia, itp.
- Broń używana w sztukach walki – tylko w bagażu rejestrowanym.
- Inna broń – tylko w bagażu rejestrowanym (kusze, dmuchawki, parasole ze szpicem w rączce, trzcinka z ukrytym ostrzem, itp.).
- Sprzęt sportowy (tępe narzędzia) – tylko w bagażu rejestrowanym, z wyjątkiem kul do kręgli, spadochronu, rakiet sportowych – dopuszczalne w pewnych warunkach w bagażu podręcznym.
- Sprzęt biwakowy – kategoryczny zakaz przewożenia samolotem (z wyjątkiem toporków biwakowych i noży myśliwskich, które można zabrać w bagażu rejestrowanym).
- Urządzenia emitujące ciepło – w większości przypadków zakaz przewożenia w jakimkolwiek bagażu. Wyjątek mogą stanowić koncentratory tlenu przewożone w bagażu podręcznym czy lutownice i latarki do nurkowania – dozwolone w pewnych warunkach w bagażu podręcznym i rejestrowanym.
- Kontrabanda – absolutny zakaz przewożenia samolotem rzeczy będących przedmiotem przemytu.