Bagaż podręczny: czego nie można mieć
Opinie: 0
Bagaż podręczny jak sama nazwa mówi to bagaż, walizka, torba, przedmiot, itp., które pasażer może zabrać ze sobą na pokład samolotu, ale nie musi oddawać go do luku bagażowego (przestrzeni samolotu przeznaczonej do przewozu bagażu rejestrowanego). Taki bagaż nie może być zbyt duży by nie ograniczać przestrzeni, w której podróżują pasażerowie. Ważny jest maksymalny wymiar, waga oraz liczba sztuk bagażu. Różne linie lotnicze różnie do tego podchodzą. Istotne jest również, co można zabrać w bagażu podręcznym, co należy włączyć do bagażu rejestrowanego i co linie zalecają przewozić „pod ręką”. Informacje takie można znaleźć m.in. na strona internetowych każdego przewoźnika. Pozwala to odpowiednio się spakować i podróżować bez obaw o problemy np. przy odprawie.
Bagaż podręczny: wymiary
Bagaż podręczny to bagaż, który pasażer zabiera na pokład samolotu, ale nie oddaje go do luku bagażowego, a zgodnie z nazwą cały czas ma pod ręką. Poszczególne linie lotnicze szczegółowo określają jak taki bagaż podręczny może wyglądać. Wyznaczane są szczegółowe wymiary bagażu podręcznego, podawane jako A x B x C cm gdzie A, B, C odpowiadają maksymalnej możliwej wysokości, szerokości i długości bagażu (torby, walizki, itp.) podanych w centymetrach. Przekroczenie tych wymiarów wiąże się z koniecznością nadania jako bagażu rejestrowanego.
Bagaż podręczny: waga
Linie lotnicze podają również szczegółowe wytyczne, co do maksymalnej wagi bagażu podręcznego i liczby sztuk bagażu (łącznej masy maksymalnej), jaką można zabrać na pokład samolotu. Przeważnie jest to jedna sztuka bagażu o wadze do 5 kg. Jeśli waga bagażu podręcznego zostanie przekroczona, możemy zostać zobowiązani do wniesienia dodatkowej opłaty za nadmiarową wagę.
Bagaż podręczny i przedmioty osobiste
Często oprócz opisanego wyżej bagażu podręcznego (o określonych wymiarach, wadze i liczbie sztuk) przewoźnicy dopuszczają wniesienie tzw. przedmiotów osobistych. Za zwyczaj jest to jeden dodatkowy przedmiot taki jak laptop, aparat fotograficzny czy torebka (np. damska).
Co można zabrać, a czego nie można mieć w bagażu podręcznym
Są rzeczy, które można przewozić zarówno w bagażu podręcznym jak i rejestrowanym. Inne można zabrać tylko do bagażu rejestrowanego. Są również takie, których absolutnie nie wolno zabrać na pokład. Poniżej kilka ogólnych przykładów przedmiotów, które można (lub nie można) mieć w bagażu podręcznym. Lista zawiera poglądowe informacje udostępnione przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Poszczególni przewoźnicy mogą ustalić własne ograniczenia. Przykładowe przedmioty w bagażu podręcznym:
- Leki – można zabrać, jeżeli są niezbędne pasażerowi w trakcie lotu.
- Żywność (jedzenie) – dozwolona w dowolnych ilościach w przypadku pokarmów stałych. W bagażu podręcznym można przewozić maksymalnie 1 litr płynów (płyny w pojemniczkach po 100 ml). Natomiast po przejściu odprawy w hali odlotów możemy zakupić płyny w większych ilościach.
- Kosmetyki – można mieć w bagażu podręcznym, ale kosmetyki płynne (pasty, żele, emulsje, aerozole) podlegają ograniczeniom ilościowym: 100 ml na produkt.
- Sprzęt elektroniczny – stanowi oddzielny element bagażu niż bagaż podręczny. Przedmioty te podlegają oddzielnej kontroli niż bagaż podręczny. Podobnie sprawa ma się z odzieżą wierzchnią.
- Narzędzia, noże i nożyczki – zabrania się wnoszenia np. czekanów, drobnych narzędzi o ostrych końcach, noży, narzędzi uniwersalnych, toporków. Można natomiast wnieść np. gilotyny do cygar bez wymiennych ostrzy i nożyczki o długości ostrza do 6 cm.
- Substancje wybuchowe i łatwopalne – kategoryczny zakaz.
- Substancje chemiczne i toksyczne – kategoryczny zakaz.
- Pistolety, broń palna itp. – kategoryczny zakaz.
- Broń używana w sztukach walki – kategoryczny zakaz.
- Sprzęt sportowy (tępe narzędzia) – zakaz z kilkoma wyjątkami np. kule do kręgli.
- Sprzęt biwakowy – kategoryczny zakaz.
- Urządzenia emitujące ciepło – zakaz z wyjątkami.