Lufthansa: strajk pilotów. Odwołane loty


Lufthansa: strajk pilotów. Odwołane loty

Wtorkowy poranek przyniósł kolejny strajk pilotów linii lotniczych Lufthansa. W ciągu ostatnich 18 miesięcy jest to już 13 strajk w tych liniach. Strajk nie dotkną jednak pasażerów innych linii lotniczych wchodzących w skład grupy Lufthansa. Problemy mieli polscy pasażerowie, odwołano loty z Warszawy do Frankfurtu i z Frankfurtu do Warszawy oraz część lotów z Monachium do Warszawy. Mimo wyroku sądu pracy, który uznał strajk za nielegalny problemy z lotami były jeszcze we czwartek. Kolejny strajk to pokłosie ciągnącego się od kwietnia ubiegłego roku sporu pomiędzy liniami lotniczymi i pilotami reprezentowanymi przez związek zawodowy pilotów Lufthansy Cockpit (VC). Powodem sporu są likwidacje miejsc pracy i gorsze warunki finansowe oferowane pracownikom.

Rozpoczęcie i przebieg strajku w Lufthansie

We wtorek 8 września 2015 roku rozpoczął się strajk pilotów linii lotniczych Lufthansa. Pierwszego dnia strajkowali piloci obsługujący loty długodystansowe. We środę strajkowali piloci obsługujący loty na tarasach krótkich i średnich. Strajk objął również przewozy towarowe. Przewoźnik próbował powstrzymać zapowiedziany w poniedziałek strajk kierując wnioski do sądu o uznanie protestu za nielegalny. Wyrok był jednak niekorzystny dla niemieckiego giganta. Dopiero w środę po odwołaniu się do kolejnej instancji sąd pracy Hesji we Frankfurcie nad Menem uznał strajk za nielegalny i nakazał zakończenie protestu. Jednak niektóre loty z przyczyn technicznych nie odbyły się również we czwartek. W środę mimo przerwania strajku zgodnie z wyrokiem sądu, odwołano około 1 tysiąc lotów.

Dlaczego piloci Lufthansy strajkują?

Powodów ciągnącego się od półtora roku sporu jest zasadniczo dwa:

  • Oszczędności i cięcie kosztów – linie lotnicze wprowadzają radykalny program oszczędności i cięcia kosztów. Wszystko z powodu rosnącej konkurencji zwłaszcza ze strony linii azjatyckich. Rośnie również udział w rynku tanich linii lotniczych. Przewoźnik zamierza przekazać część samolotów zagranicznym liniom. Restrukturyzacja może oznaczać zmniejszenie liczby miejsc pracy. Lufthansa stawia na rozwój tanich linii lotniczych wchodzących w skład grupy. Oferowane tam warunki pracy i płacy są jednak gorsze od tych w głównych liniach.
  • Przywileje emerytalne – obecnie piloci mogą ubiegać się o przejście na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat. Lufthansa chce ten wiek podnieść do 60 lat. Co więcej, nowo zatrudnieni piloci mają być całkowicie pozbawieni możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Ostatni strajk to wynik fiaska negocjacji na linii związki zawodowe – przewoźnik zakończonych 2 września.

Poprzednie strajki w Lufthansie

Napięta sytuacja na linii piloci (związek zawodowy Cockpit) – zarząd linii lotniczych trwa od kwietnia 2014 roku. W tym czasie zorganizowano 13 strajków (łącznie z opisanym wyżej). Straty przewoźnika z tytułu wcześniejszych akcji protestacyjnych ocenia się na około 300 milionów euro. Przedstawiciele Cockpit zapowiedzieli, że to nie koniec, a kolejny strajk może się zacząć niebawem. Decyzja o strajku zostanie podana na 24 godziny przed jego rozpoczęciem.

Dodaj opinię

E-mail tylko do wiadomości redakcji (nie będzie widoczny) *